ارتباطی از دنیای مکرومه بافی تا محصولات خودرویی

دسته‌بندی: دسته‌بندی نشده
تاریخ: 31 اردیبهشت 1400
بازدید: 83

ارتباطی از دنیای مکرومه بافی تا محصولات خودرویی

مکرومه بافی یک هنر خلاقانه در گره انداختن است. هنرمند مکرومه باف، تلاش می‌کند تا از توالی گره‌هایی تودرتو به یک اثر هنری و یا وسیله‌ای کاربردی برسد. در این هنر قرار است تا در بازی با نخ باشیم. یک بازی بی انتها که در آن ظاهرا هر کلاف نخی را سردرگم می‌کنیم تا از آنها به یک پوشش بافتنی زیبا و هنرمندانه برسیم. در ایام گذشته همه هنر مکرومه بافی در تهیه کردن آویزهایی برای نگهداری از گلدان‌ها خلاصه شده بود. اما وقتی شوری هنرمندانه در دستان هنرمند باشد، قطعاً می‌تواند این بافتنی زیبا را بر رخسار دیگر فضاهای خانگی نیز بنشاند. به این ترتیب دنیایی متنوع از پوشش‌های خانگی که همگی از هنر مکرومه بافی زاده شده بودند، پدیدار شد. از آثار هنری زیبا برای تزیین در و دیوارهای خانگی تا تهیه انواع رومیزی‌ها و روتختی‌ها و حتی ساخت وسایلی مانند سبد نان و دمپایی و… در این لیست بلند بالا قرار گرفتند. اما ظاهراً این فضای گسترده همچنان روح توسعه جوی هنرمند مکرومه باف را اشباع نکرده بود. زیرا آنها دست توانمند خود را در دیگر فضاها مانند تزیین محیط داخلی خودروها هم باز کرده‌اند.

هنر مکرومه بافی و خلق بافتنی‌های زیبا یک چیز است، کسب درآمد از این دنیای تودرتو یک چیز دیگر است. پای درآمدزایی که در میان باشد، باید در تکاپوی بازارهای جذابی هم باشید. یک بازار بی انتها مثل فضای داخل کابین یک خودروی شخصی که قرار است خانواده‌ای اصیل و ایرانی و حتی خارجی را جابجا کند. به این شکل هرجا ماشینی در حال رفت و آمد است قطعا مستعد یک بازار داغ برای مکرومه بافی خواهد شد. اما چطور؟ مگر در محصولات خودرویی چه خبر است؟

صنایع دستی و بازاری بزرگ در محصولات خودرویی کوچک

همه می‌دانیم که زیبایی فضای داخلی خودرو یک جریان سلیقه‌ای است. هنر خودروساز در دیزاین داشبورد، یک سمت ماجرا نشسته است و هنر ما در آذین بستن و رنگ و لعاب دادن به این فضای کوچک، آن سوی ماجرا را هدایت می‌کند. حالا چه عیبی دارد تا در میان انبوه وسایل صنعتی شده که تقریباً همه آنها در هجوم افسارگسیخته‌ای از پلاستیک تهیه می‌شوند، شما خلاق‌تر باشید و این فضای کوچک را از محصولات ساده، زیبا و در عین حال خوش ساخت صنایع دستی پر کنید؟

اگر بخواهیم لیست کنیم، شماره بی‌پایانی از هنر صنایع دستی را می‌توانیم یاد کنیم که هر کدام در خلق وسایل کاربردی تا ایجاد زیبایی بصری در محیط خودرو بهترین هستند. البته با احترام به تمام هنرمندان در هر حوزه از صنایع دستی، صحبت خودمان را در هنر مکرومه بافی برای فضاهای خودرویی ادامه می‌دهیم. اینجا قرار است محیط خودرو را تبدیل به یک فضای سنتی، دلنشین، ساده، اصیل و البته زیبا و کاربردی‌تر سازیم. حالا هنرمند مکرومه باف راه خودش را پیدا کرده است و خیلی دقیق می‌داند که قرار است در دنیای کوچک اما مهم خودروها چه چیزهایی را تهیه نماید. می‌پرسید چه چیزهایی؟! خب، پس بیایید ببینیم که قرار است چگونه همراه با مکرومه بافی در داخل خودروهایمان باشیم.

مکرومه بافی و تزیینات خودرویی

فضای داخلی خودرو، محیط خانه نیست که بخواهید از هر جای آن یک آویز زیبا، دکوری هنری و اثری جذاب و چشمگیر آویزان کنید. اینجا فضا محدود است و قطعاً زیبا کردن آن نیز نیاز به تعریف تزییناتی خاص و تعریف شده دارد. ماجرایی که تخصص مکرومه بافی است. یک بخش بزرگ از دنیای تودرتوی مکرومه بافی، بافتن آویزهای زیبا و هنرمندانه است که قطعاً در ابعادی کوچک و فانتزی شده می‌تواند فضای داخلی هر خودرویی را بسیار زیباتر سازد.

عرق گیر خودرو در هنر مکرومه بافی

یکی از بخش‌های کلیدی برای حضور قدرتمند مکرومه بافی در فضای داخلی هر خودرویی، تهیه عرق گیرهایی است که بر صندلی‌ها می‌کشند. اگر در مغازه‌های لوکس فروشی خودروها حاضر شوید، قطعاً با طیف گسترده‌ای از این عرق گیرها که همگی پلاستیکی و یا تهیه شده از الیاف‌های پلاستیکی هستند، مواجه می‌شوید. ماهیت طراحی یک عرق گیر خودرو تقریبا ساده است. فضایی مشبک که از سطحی با دانه‌هایی برجسته برخوردار است و قرار است در روی صندلی‌های خودرو کشیده شود تا حایلی باشد میان صندلی و اندام سرنشینان. به این ترتیب مانع از عرق کردن و گرم شدن سرنشینان خواهد شد.

طرح ساخت عرق گیرهای خودرویی شباهت بسیار زیادی به منسوجات مکرومه بافی دارد. در عرق گیر خودرویی نیاز به سطحی یکپارچه، متخلخل با نقش‌هایی ریز و برجسته داریم. دقیقا چیزی که در بافت‌های بلند بالای مکرومه بافی شاهد آن هستیم. از آنجا که در مکرومه بافی قرار است تا با گره انداختن در نخ هایی قطور بافتنی کنیم، هر چه ببافیم تبدیل به سطحی متخلخل با دانه‌هایی برجسته خواهد شد. این فضا برای تبدیل شدن به یک عرق گیر خودرویی بهترین است. اما استفاده از مکرومه بافی در تهیه کردن عرق گیر خودروها مزیت‌هایی هم دارد:

  • طرح سنتی و دلنشینی را برای فضای داخلی خودرو تهیه کرده‌ایم.
  • دست ما در انتخاب نقش و نگارهای متنوع و بسیار زیبا در بازی رنگ‌ها باز است.
  • نخ به کار رفته که در مکرومه بافی استفاده می‌شود، جنسی دارد که در جلوگیری از عرق کردن سرنشینان خیلی بهتر از عرق گیرهای پلاستیکی می‌باشد.

خلاصه هنر مکرومه بافی برای پوشش صندلی‌های داخل خودرویی حسابی سنگ تمام گذاشته است و حالا هنرمندانی هستند که در ایده‌هایی جذاب، عهد بسته‌اند تا فضای داخلی هر خودرویی را بی‌نهایت زیباتر سازند.

مکرومه بافی و روکش فرمان

فرمان خودروها، یکی دیگر از فضاهای پوششی در داخل کابین خودروها است. خیلی‌ها دوست دارند که فرمان خودرویشان، ظاهری برجسته داشته باشد. به شکلی که فضای داخل مشت آنها را به طور کامل پر کند. برای همین است که از انواع پوشش فرمان استفاده می‌کنند. در عین حال این پوشش‌ها برای افزایش اصطکاک میان دست راننده و سطح فرمان مناسب هستند. هر چه پوشش از برجستگی‌های کوچک، نرم و بیشتری برخوردار باشد، قطعا چرخاندن آن فرمان نیز ساده‌تر هم خواهد شد.

حالا بیایید یک پوشش فرمان تهیه شده از هنر مکرومه بافی را تجسم کنید. وقتی فضای فرمان حسابی برجسته می‌شود، گره‌های ریز و زیبای مکرومه بافی برای تسلط هر چه بیشتر دستان راننده بر فرمان خودرو به کار می‌آیند. جدا از اینکه حالا از یک فرمان با طراحی زیبا و خلاقانه که قطعاً مورد توجه هر کسی قرار خواهد گرفت، در فضای کابین خودروی خود دارید.

کوسن‌های کوچک اما زیبا در داخل خودرو را فراموش نکنید

استفاده از کوسن در فضای داخلی کابین خودروها خیلی متداول نیست. اما هستند کسانی که علاقه دارند تا یک و شاید دو کوسن کوچک و فانتزی شده را در فضای پشت شیشه عقب خودروی خود داشته باشند. این کوسن‌ها هم جنبه‌های زیبایی دارند و هم برای استراحت در داخل خودرو به کار می‌آیند. پوشش این کوسن‌های کوچک، بهترین فضا برای تداعی کردن هنر مکرومه بافی است. دیگر این هنرمند مکرومه ‌باف است که می‌داند چطور یک کوسن مناسب، زیبا و جذاب که در خودروها حسابی دلبری کرده باشد را طراحی کند.

جاسوئیچی، جایی برای نشان دادن زیبایی‌ها

هر خودرویی یک سوئیچ دارد و هر سوئیچی ممکن است با توجه به خواست صاحبان خودرو در یک جاسوئیچی جای بگیرند. جاسوئیچی آوردگاه سلیقه صاحبان خودروها است. برخی این فضای کوچک و هنری را خیلی جدی می‌گیرند. تا جاییکه همیشه در تکاپوی رسیدن به یک جاسوئیچی زیبا و البته مقاوم و شاید مفهومی هستند. همین جا است که باید جلوه‌گاه هنر مکرومه بافی باشد. البته مکرومه باف‌ها از خیلی پیش این فضای هنری را پیدا کرده‌اند و حالا هر هنرمند مکرومه بافی برای خودش استادی تمام عیار در خلق یک جاسوئیچی زیبا و ماندگار است.

فضای کابین خودرو شاید در نگاه برخی جز یک محیط برای حمل و نقلی ساده نباشد؛ اما برای بسیاری این فضا حکم خانه‌ای کوچک را دارد. فضایی که باید همیشه تمیز، زیبا و آراسته باشد. این عده هرگز نمی‌خواهند تا فضای داخل خودروهایشان به ظاهری آشفته و ناهمگون رها شده باشد. آنها در هر چه زیباتر کردن فضای داخلی کابین خودروهایشان حسابی حساس هستند. همین حساسیت، پتانسیل بی‌پایانی برای عرض اندام انواع صنایع دستی است. هنرهایی که می‌آیند تا فضای داخلی خودروها را هر چه زیباتر سازند. مکرومه بافی به یقین یکی از بهترین صنایع دستی برای زیباتر کردن فضاهای کابین انواع خودروها می‌باشد.

برچسب‌ها:

نیلوفر قزوینی

دیدگاه‌ها

رفتن به بالای صفحه

نماد اعتماد الکترونیکی

ارتباط با ما

آدرس: خراسان شمالی،بجنورد، گلستان 10، تولیدی ایفاناز

ایمیل: info@ifanaz.ir

شماره تماس: 09153846224-09379380180

۰۹۱۵۳۸۴۶۲۲۴
با ما در تماس باشید

توسعه یافته در دستاوا